Modely lodí | Historické lodě | Wasa (limitovaná edice)

Modely historických lodí

Wasa (limitovaná edice)

Model lodi Wasa (limitovaná edice)
sestavený model, luxusní provedení, americký ořech

  • Kód: TS0014W-80
  • Rozměry: 80 × 70 cm
  • Skladem: ano, dodání do 3 dnů

15 900 Kč

 ks 

Popis

V roce 1625 vydal švédský král Gustav II. Adolf příkaz postavit vlajkovou loď svého loďstva. V tehdejších době se velké válečné lodě lodě stavěly jako prestižní záležitost králů a nebylo tedy divu, že se při stavbě některých lodí nekoukalo na užitnou hodnotu. Stejně tomu tak bylo i u stavby lodě Vasa. Vasa byla navržena a následně i stavěna jako jedna z největších lodí své doby. Její trup a záď byla bohatě zdobena v barokním stylu s přibližně 700 sochami a její dvě dělové paluby pojmuly 64 děl.

Na stavbě lodi se podílelo více než 400 řemeslníků. První plány Vasy byly vyhotoveny Holanďanem Henrikem Hybertssonem. Plány však nepočítaly s takovým počtem děl, jaký by si přál král Gustav II. Proto byly původní plány stavitelem Heinem Jacobssonem změněny. Byly zvýšeny nástavby a provedla se „optimalizace” umístění děl, kdy nižší dělová paluba byla pouze jeden metr nad čarou ponoru.

Dne 10. srpna 1628 se Vasa vydala na svou první a zároveň i poslední plavbu. Vyplutí ze stockholmského přístavu bylo pojato jako slavnostní událost, které se účastnilo několik válečných lodí i s velitelem námořnictva Jonssonem. Po vyplutí z přístavu se loď dostala do silného poryvu větru, který loď naklonil na bok. V tomto okamžiku se negativně projevily změny původních plánů. Otevřenými střílnami se do podpalubí dostala voda, která měla za následek ještě větší náklon lodi. Kapitán lodě Söfrig Hansson nechal skasat několik plachet a mužstvo se snažilo přemístit zátěž na opačnou stranu lodi, než byl náklon. I přes tuto snahu se však Vasa po necelé míli plavby potopila a s ní i mnoho desítek členů posádky.

V roce 1956 byla Vasa znovuobjevena Andresem Franzénem a 24. dubna 1961 po 333 letech vytažena na hladinu. Dnes je Vasa umístěna v muzeu ve Stockhomu a je to jediná dodnes ve světě zachovalá loď ze 17. století


Fotogalerie

Wasa (limitovaná edice) Wasa (limitovaná edice) Wasa (limitovaná edice)
Wasa (limitovaná edice) Wasa (limitovaná edice) Wasa (limitovaná edice)
Wasa (limitovaná edice)